| Alexlkkop a întrebat:

Salut, am o problema cu un yzf r125. Porneste greu la rece ( tin sa mentionez ca recent mi am schimbat si electromotorul, bujia dar degeaba ) de la ce ar mai putea fi? Cand e incalzit motorul porneste din prima.

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Există mai multe cauze posibile pentru care un motor YZF R125 poate porni greu la rece. Unele dintre acestea includ uzura și scurgerile de carburant, acumularea de carbon pe bujii, reglaje necorespunzătoare sau defecte ale sistemului de alimentare cu combustibil. De asemenea, ar trebui să verificați și presiunea uleiului și să vă asigurați că filtrul de aer este curat și nu blocat.

Când motorul este incalzit, trebuie să se încălzească destul de mult pentru a asigura o aprindere corectă și acest lucru ar trebui să permită motorului să pornească din prima. Dacă acest lucru nu se întâmplă, ar trebui să verificați sistemul de aprindere și să vă asigurați că este reglat corespunzător pentru temperatura motorului