| SKRILLEXLOOGOo a întrebat:

Salut, am o ptoblema la ambreiaj, am o alfa romeo 156 1.9 jtd si nu mai debraiaza ambreiajul, nu mai pot schimba vitezele, pedala are cursa buna, de la ce e oare?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca e kitul ambreiaj, necesita schimbare, kitul ambreiaj este format de obicei din discul de ambreiaj+placa de presiune+rulment de presiune, in unele cazuri la masinile diesel este necesara odata cu schimbarea kitului ambreiaj si a VOLANTULUI (volanta).
Ambreiajul nu patineaza?
Atentie ambreiajul se schimba complet cum am descris mai sus nu pe bucati, unii schimba doar placa altii doar discul, este gresit.
Daca ai sa mergi al orice mecanic si va face o tura cu masina isi va da seama imediat daca problema este de la ambreiaj sau de la altceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai cursa buna la pedala, si nu ai observat scurgeri ori modificari ale zonei de lucru a ambreiajului (adica sa cupleze o data mai sus, o data mai jos), inseamna ca e ok circuitul hidraulic, iar de vina este kitul ambreiaj.
Din kitul ambreiaj, de obicei placa de presiune isi pierde proprietatile, si nu mai debreiaza corect.