| Petru26 a întrebat:

Salut,

Am o Skoda Fabia, 2002 1.4 pe benzina si cred ca am ceva probleme cu AC. Sistemul de caldura si AC sunt oprite, dar totusi imi baga aer rece. Stiti care ar fi problema? Ati intampinat asemenea situatii? Merci!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt destul de sigur, nu 100% pentru ca nu am mers vreodata cu Fabia si nu am mers cu masina ta sa vad despre ce e vorba.

Poti insa testa astfel. Inchizi ventilatia si cand stai pe loc daca totul e in regula nu ar trebui sa simti niciun fel de aer. odata ce pui masina in miscare s ar putea ca la 30-40km/h in sus sa simti cum intra aer. Poti atunci sa muti ventilatia pe reciclare(adica sa ia aer din masina, daca totul functioneaza aerul rece ar trebui sa nu sa se mai simta)

Eu pateam destul de des la Logan treaba asta, vara mai ales. Desi toata ventilatia era inchisa si nu aveam AC, la viteze mari intra aer cald de afara

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca ai oprit si caldura si AC ul ce fel de aer ai vrea sa bage?
la masinile mai low cost chiar si cu ventilatia oprita mai intra aer prin gurile de aerisire atunci cand masina este in miscare

| Petru26 explică (pentru suntserios):

Esti sigur de raspuns?

| Petru26 explică (pentru suntserios):

Sunt incepator in condus si nu am experienta necesara in domeniul auto. Merci pentru raspuns!

| suntserios a răspuns (pentru Petru26):

Sunt destul de sigur, nu 100% pentru ca nu am mers vreodata cu Fabia si nu am mers cu masina ta sa vad despre ce e vorba.

Poti insa testa astfel. Inchizi ventilatia si cand stai pe loc daca totul e in regula nu ar trebui sa simti niciun fel de aer. odata ce pui masina in miscare s ar putea ca la 30-40km/h in sus sa simti cum intra aer. Poti atunci sa muti ventilatia pe reciclare(adica sa ia aer din masina, daca totul functioneaza aerul rece ar trebui sa nu sa se mai simta)

Eu pateam destul de des la Logan treaba asta, vara mai ales. Desi toata ventilatia era inchisa si nu aveam AC, la viteze mari intra aer cald de afara