| Avram98 a întrebat:

Salut, am o skoda octavia 3 facelift si recent am avut un accident cu ea, vreau sa stiu daca conteaza codul de la airbag pasager trebuie sa fie identic cu cel de pe ea sau pot lua airbag de la orice skoda octavia 3 facelift?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate lua de la orice masina identica. Dubii nu sunt, softul mașinii nu il va recunoaște, va trebui reactivat din tester. Si 90% din testere nu vor reuși operațiunea, de preferat in reprezentanta.

| relian a răspuns:

Trebuie sa se potrivească acolo unde este instalat și mufa sa fie la fel.In rest nu are a face coduri și alte minuni.Fiecare an are alt cod, ori la citiva ani le pun alte coduri, așa ca alea îs doar cifre.Dar fizic airbagul trebuie sa fie identic cu ce ai tu la mașină.
Dacă s-a spart, e simplu scoți asta spart, mergi cu el, la dezmembrări, pui unu lingă altul, vezi dacă sunt la fel, asa cumperi.
Airbagu la pasager, care airbag? La pasager ai mai multe, depinde de mașină. Unele mașini au și la genunchi, adică acolo sub bord, altele și în scaune, cel din bord este obligatoriu, nu știu cortina cum e, adică airbag de la geamurile laterale.

La tine care o saris? Daca e ala din bord, ai cam pus-o, trebuie sa scoti bordu, sa poti pune altul, plus są pui alt bord, te costa destul de mult.
Cel mai greu de schimbat este însă airbagul de la geamurile sau deasupra lor, lateral, alea îs nituite, ai nevoie de ceva scule, dar le poți schimba și pe alea.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Problema este că, teoretic se poate monta orice airbag identic. Dar, este vorba de softul mașinii dacă îl va recunoaște și accepta noul airbag sau va da eroare.
Numai la un service Skoda sau un service auto profesionist se poate afla răspunsul.