| iulimarius234 a întrebat:

Am o Skoda Superb 1, 9 TDI și când o accelerez pe liber îmi arunca stropi de ulei pe toba, de ce?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil turbina are joc mare, si iese ulei pe langa ax. Du-o la reconditionat (costa peste 1000 lei).

| AlexandruSEV a răspuns:

Fumul albastru e atunci cand intra ulei in amestec(motoru trebuie segmentat)
fumul alb e atunci cand ai antigel in cilindri, garnituri duse, bloc motor fisurat etc.
fumul negru la diesel e de la turbina sau dpf, iar la benzinar e de la bujii, filtru de aer, amestec prea bogat.
Acum tu oferi prea putine detalii legat de problema ta, fum scoate? de tras trage? sunete ciudate? consuma ulei/antigel? tremura?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Nu cred ca era vorba de fum aici, dar:
1. fum albastru poate fi si de la ardere incompleta la diesel (motorina cruda pe evacuare)
2. fumul alb poate fi si de ulei
3. fumul negru e mai mult semn de aer insuficient (amestec bogat), deci cauzele pot fi in principal de la sistemul de injectie, clapeta de aer.

| iulimarius234 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am fost la reprezentanta și nu era ulei... mașina nu a fost pornita aproape o săptămâna iar așa zisul ulei de fapt era condens, iar mașina dadea afara pe toba apa cu funingine după toba, lăsând impresia ca e ulei. Mulțumesc!

| LilJan a răspuns:

Cel mai probabil trebuie recondiționată turbina. În mers scoate fum albăstrui?