| Constantin_Raùl_1995 a întrebat:

Am pe masina un casetofon Bose Concert si de la un timp nu mai functioneaza potentiometrul asa cum ar trebui, stie cineva de unde pot comanda acel potentiometru?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Potentiometre poti comanda sau cumpara din multe locure, DAR trebuie sa stii rezistenta, felul (liniar, logaritmic sau exponential), marimea, modul de prindere, eventuale prize mediane, etc.
Intr-un cuvant, trebuie sa stii modelul sau cu ce alte potentiometre asemanatoare se poate inlocui.

Daca problema este doar ca scartaie, atunci este suficient sa fie spalat de praf si uns interiorul (cu 2-3 picaturi de spirt sanitar si 1-2 picaturi de ulei de mecaanisme fine, picurate prin orificii in interior si rotit axul de cateva ori).

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de potentiometre: http://www.adelaida.ro/potentiometre-axiale-pt-audio/
Te-ar ajuta un electronist.
Este buna si variant lui Bula cu uleiul de mecanisme fine (il gasesti la magazine gen bricolaj, bricostore, total casa).