| Rares0302 a întrebat:

Am pus la drujba până acum benzină cu ulei de amestec verde, ce s-ar întâmpla dacă aș pune ulei de amestec roșu după ce termin din rezervor benzina cu ulei verde?

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Trebuie ca uleiul pe care-l pui sa fie aprobat de producatorul drujbei, adica sa aiba specificatiile care trebuie.
Uleiul de obicei este 1T sau 2T, cu o anumita vascozite (10W40 de exemplu) si se amesteca intr-o anumita dilutie(adica la un litru de benzina trebuie sa pui o anumita cantitate de ulei)
Nu conteaza culoarea, ci specificatiile uleiului.
Daca nu pui ce trebuie exista riscul sa strici motorul drujbei, pentru ca nu se mai asigura ungerea.
Vezi ca se foloseste ulei si pentru ungerea lantului drujbei!

| GenSto a răspuns:

Nu contează culoarea. Conteaza sa fie ulei pentru motoare in 2 timpi și sa corespundă cu specificațiile producătorului. Ulei bun găsești si pe https://gensto.ro/30-accesorii-piese-schimb