| hiddenaccount a întrebat:

Am schimbat recent baia de ulei și am pus 4, 5 l(deja destul de mult pentru motorul meu, vw golf 4 1.4 16v) și pe joja nu este deloc ulei. Care poate sa fie cauza? Se blochează undeva uleiul?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau, ai pus busonul de golire la loc? Fara gluma, cunosc un caz, s-a trezit cu uleiul pe bocanci happy.
4, 5 litri e suficient pentru majoritatea motoarelor de litraj decent, probabil trebuie sa ai rabdare pana se aduna tot in baie.

| hiddenaccount explică (pentru regis):

Da l am pus, nu curge pe jos. Sa fie joja problema?

| regis a răspuns (pentru hiddenaccount):

Nu imi dau seama, dar ceva nu e in regula. Ai mai reverificat, nu s-a scurs intre timp? Se poate ca joja sa nu fie originala? E incredibil ca la 4.5 litri sa nu ajunga joja in ulei.

| hiddenaccount explică (pentru regis):

O sa deschid astăzi bușonul de la baia de ulei sa vad dacă a ajuns uleiul în baie.

| regis a răspuns (pentru hiddenaccount):

Da, e o solutie. Desi efectiv nu imi opot imagina unde altundeva sa fie.

| hiddenaccount explică (pentru regis):

Ideea e ca îmi apare și martorul în bord. (de la presiune)

| regis a răspuns (pentru hiddenaccount):

Deci toate sansele sa nu fi ajuns in baie. Ma depaseste, nu am mai auzit niciodată situatia. sad

| hiddenaccount explică (pentru regis):

Furtunul de la joja o fost blocat sau a avut ceva în el. Am rezolvat.