| eunumberone a întrebat:

Am si eu cateva intrebari legate despre motoare! As vrea sa stiu daca pot conduce cu categoria A2 un suzuki rf 400 sau un kawasaki zx4r? Sau am mai auzit ca se poate limita motoarele, m-ar interesa un suzuki gsxr 600 sa-l limitez dar insa nu stiu cum pot dovedi la autoritati ca este limitat si nu stiu daca am voie cu el pe asfalt sau nu stiu daca ma primeste la rar cu el... Astept un raspuns sigur!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Fata de aceste prevederi poti conduce cu A2 doar motocicletele cu puterea motorului de maximum 35 KW si greutatea de maximum 175 kg, nu conteaza capacitatea cilindrica a motorului.
Daca nu se incadreaza in aceste doua caracteristici tehnice atunci ai nevoie de categoria A.
N-ai cum sa limitezi si la RAR se vor inscrie, in cartea de identitate, caracteristicile existente.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nicio sansa cu niciun model, toate au peste 35kw si nu se vor incadra la A2

| eunumberone explică:

Dar un honda cbr 600 rr pot conduce? am gasit multe pe net si cica se pot conduce cu A2, este exact cum il vreau eu...un aspect frumos si sunet placut...asta vreau!

| suntserios a răspuns (pentru eunumberone):

Honda cbr 600 are 600cmc si 86 KW nici pe aproape de A2

| eunumberone explică (pentru suntserios):

Pai pe net am gasit cateva anunturi cu motoare si au mentionat in descriere ca se pot conduce cu A2...Dar ce as putea sa conduc cu A2 si sa arate bine si sa sune bine? As vrea ceva sport ceva carenat