| Pitbullllll a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare,camerele de rovinieta te pot lua si pentru viteza? Si inca doua curiozitati, in Romania mai exista radare fixe si daca da, mai functioneaza? Am vazut o stire la pro tv ca exista dar nu mai sunt functionale si a doua curiozitate, daca e politistul cu aparatul radar si la o distanta mica e un alt echipaj care opreste masinile care au avut o viteza peste cea legala si eu nu am fost oprit exista posibilitatea sa primesc amenda acasa?

1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

1. Camerele de verifiare a rovinietei nu sunt destinate filmarii contraventiilor de viteza, depasiri neregulamentare, prioritate. Ele nu apartin politiei, ci de COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE si sunt amplasate doar pe drumurile de rang national si european.
2. Radarele fixe nu mai functioneaza deoarece nu sunt legale.
3. Mai rar, dar poate "scapa" de oprirea de echipajul destinat opririi celor care au depasit viteza legala.