| AdyMarius10 a întrebat:

Bună! Am fost oprit pentru depășirea vitezei regulamentare în localitate de către un al doilea echipaj radar de poliție, iar pe procesul verbal apare localitatea și kilometrul celui de-al doilea echipaj, unde pot jura că aveam viteza legală, fiind în spatele altui conducător auto. Întrebarea mea este, pot contesta în instanță amenda dacă eu am depășit viteza legală fiind depistat de primul aparat radar, într-o altă localitate, dar în proces apare scris locul și seria celui de-al doilea, unde aveam 100% viteza legală?
Nu mă deranjează neapărat amenda, ci punctele primite și faptul că viteza cu care apar detectat de cel de-al doilea radar este stupidă. Există vreo șansă să obțin nulitatea procesului verbal și anularea contravenției?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala si, daca este asa cum spui, judecatoria poate anula procesul-verbal de contraventie. Plangerea trebuie facuta in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie si se depune la judecatorie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu poți contesta, ei au filmarea înregistrată și au dovezi. Tu doar presupuneri

| AdyMarius10 explică (pentru suntserios):

Eu asta doresc să văd, înregistrarea. Mi se pare absurd să mă penalizezi fără să-mi atașezi măcar o dovadă la contravenție. Mai ales că la cel de-al doilea radar nu am depășit 50km/h, iar la primul într-adevăr am avut peste 70, dar nu cred că am avut 88. Știu c-am depășit viteza legală de 50km/h la primul, dar nu cu atât de mult, din moment ce un alt șofer a trecut pe lângă mine pe banda doi și n-a pățit nimic, eu fiind singurul oprit. În fine, nu stau acum să explic, voi face contestație și dacă au dreptate nu am nici o problemă să-mi accept vina, dar vreau dovada.