| Mihai0eu a întrebat:

1.Masinile care nu sunt inscriptionate cu nimic si au dispozitive de monotorizare a traficului(radare) montate, au voie sa va opreasca, si sa va dea amenda? Daca imi scoate bastonul pe geam opresc sau nu?

2. Aparatul radar trebuie sa stea tot timpul in functiune, sau au voie sa il porneasca doar cand te vad ca vi cu viteza mare apoi il opresc si il pornesc din nou?
3.

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

1) Masinile neinscriptionate, dar care au la numarul de inatriculare MAI au voie sa te opreasca.
2) Da au voie sa opreasca si sa porneasca cum vor aparatul radar.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Masinile neinscriptionate nu au nici mijloacele de avertizare luminoasa si sonora, deci nu prea au cum sa te opreasca. Placutele de inmatriculare cu MAI nu au nici o relevanta pentru conducatorii auto. In schimb obligativitatea de a opri la semnalul agentului de circulatie ramane, chiar daca acesta nu se afla intr-un autoturism inscriptionat.
2. Nu exista reglementari legale care sa ii oblige pe operatorii radarelor sa le tina pornite, deci este perfect legal sa il porneasca si sa il opreasca de cate ori vor.
3. Mai bine o atasezi la procesul verbal pe care inteleg ca l-ai primit...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa opresti la semnalul agentului de politie doar daca este in uniforma. Noile aparate radar stau in stand-by si se activeaza doar cand masina a depasit viteza legala, tocmai de aceasta nu pot fi depistate decat dupa ce s-au activat si atunci este prea tarziu. Numai bine!