| Soare_Razvan_1992 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare simpla, care este diferenta dintre primer si fuller? Am o piesa de vopsit si m-am incurcat in asta. Multumesc

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa ce piesa este curatita bine, se aplica vopsirea de baza (grund), peste carese aplica dupa uscare primul strat subtire (diluat mai tare) de vopsea ("primer"). Dupa o noua uscare se aplica stratul final, plin (fuller).

In cele mai dese cazuri, intre "primer" si "fuller" este diferenta doar in gradul de diluare, "primer" fiind mai diluat decat "fuller", dar continutul efectiv fiind (aproape) identic.