| Soare_Ionuț_1996_4eXK a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire. La un vectra b 2001 1.6 16v pot sa schimb doar supapa/supapele care sunt indoite sau trebuie schimbate toate? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se pot inlocui doar cele afectate.
Dar este foarte indicat sa se slefuiasca toate supapele si scaunele, apoi sa se faca testul de etanseitate, sa fii sigur ca e in stare buna chiulasa.
E pacat sa montezi o chiulasa care scapa compresia, ca afecteaza mult mersul motorului si performantele, iar rectificarea supapelor este foarte simpla, daca tot ai chiulasa demontata.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Le schimbi pe cele afectate, plus ghidurile supape si simeringuri supape noi!