| Freddy_Maryus_1993_hEcv a întrebat:

Salut, am un opel vectra b din 2001 1.6 16 v.
Am avut 10 supape indoite si le-a schimbat cineva, a pus tot la loc si in timp ce a fost masina stricata a schimbat si distributia. Prima data a pornit am oprit-o repede ca nu era capacul pus la ulei apoi a montat tot si nu a mai pornit.
In caz ca nu a fost distributia pusa la punct bine, sau indoit iar supapele?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, s-au indoit din nou, daca nu era pusa la punct.
Cand sunt supapele indoite si incerci s-o pornesti, de obicei se invarte foarte repede, nu incetineste dupa compresie, cum se intampla cand e motorul ok.