| Nebunuldemine a întrebat:

Salut, am si eu un opel astra g break 2.0 dti 101 c. Mi se aprinde un martor la motor ceva in forma de motor si pur si simplu imi intrerupe in mers, altadata nu se mai accelereaza. Stie cineva ce poate fi?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, fa diagnoza. Becul ala aprins, are intotdeauna o eroare, care te ajuta mult la depistarea problemei.

| blAster85 a răspuns:

Buna, poate fi debitmetru egr, turbo sau furtunasele ce duc la turbo la gestiunea lui. Dar cum ti se intrerupe? Se opreste motorul? Daca o pornesti din nou mai da eroare? Nu ai unde sa o pui pe un tester? Uita-te in zona turbinei, trebuie sa fie un furtunas subtire, sa nu aiba fisuri. Scoate fum negru, alb? Vezi si pe youtube. Bafta