| myhayhot a întrebat:

am si eu un opel insignia 2.0l 110 cp. in curand o sa fac 30000 de km.am facut prima revizia la 15000 la reprezentanta dar acum nu prea as vrea sa o mai fac la reprezentanta ca este cam scump. ce imi recomandati? sa merg la reprezentanta sau la alt servie? ce trebuie schimbat la a doua revizie? din 15 in 15 mii se fac mereu schimburile? distributia la cat se face? multumesc

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E masina nou, pierzi garantia, plus cand vei vrea sa o vinzi acele revizii la reprezentanta vor conta mult

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai putea sa treci la service-uri mai mici, dar mergi doar pe recomandari, nu fa incercari, ca exista niste carpaci in lumea service-urilor de 'coltul blocului' de iti pui mainile in cap.
Cauta forumuri Opel si fa-ti cont acolo, ca sa dai de cunoscatori, sa afli intervalele pentru revizii.
Eu am lucrat si inca mai dau din cand in cand la un 'service' in aer liber, cu truse de scule scoase din portbagaj, si rampa mobila din lemn. Desi e o improvizatie, in 2010 aveam revizii la Passat-uri din 2008 (ulei, filtre, distributie). Mecanicul e un pensionar perfectionist, fost mecanic de dacii. Nu se baga unde nu stie, dar la frane, distributie, racire si alte lucruri mai simple e maestru, si fiind pensionar nu se fereste de munca migaloasa, nu lasa nimic murdar in urma, fie ca lucreaza la o dacie din '90 a unui zidar, sau la masini mai smechere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierzi garantia si nu se merita.

| myhayhot explică:

Masina este din 2011... s.a dus garantia...si cu vanzarea nu credlaughing)la noi in familie cand se ia un lucru la noi "moare".