| Criistian a întrebat:

Salut, am un amplificator auto alpine dual channel cu o impedanta de 4 ohmi, putere rms 130W, putere 300W la care am conectat un woofer(impedanta de 4 ohmi, putere rms de 300W, putere 1000W). Întrebarea mea este următoarea: pot să mai conectez un woofer la el? Si daca da, ce specificații ar trebui sa aiba?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic ai putea, practic sunt sanse mari sa intre in protectie statia, dupa ce se incalzeste putin.
Am facut o configuratie asemanatoare cu asta a ta, mergea cateva minute, dupa care intra statia in protectie; iar statia era foarte ok, cu un singur subwoofer + 2 difuzoare mergea fara probleme.
Doua subwoofere la 4 ohmi si RMS peste dublul statiei, erau prea solicitante pentru finalii ganditi mai mult la configuratii stereo.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Daca vrei sa prajesti statia, da-i bice, nu mai astepta.