| AnonimXnX a întrebat:

Salut, am un astra g 1.6 benzina si voiam sa stiu cati litri de benzina are o linie la indicatorul din bord gen prima line alba si apoi a 2 a?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, la 1.6 hatchback, rezervorul are 52l.
Ceea ce inseamna ca linia de mijloc ar trebui sa indice 26 de litri.
Linia de un sfert, 13 litri.
In momentul in care ajungi deja in zona celor doua linii rosii, in teorie ar putea fi vreo 5 litri.
In practica, ar putea fi vreo 10 litri pe zona rosie, pentru ca producatorul a lasat o marja de eroare, iar sondele de nivel din rezervor se mai si decalibreaza.
Oricum, nu este recomandat sa mergi cu mai putin de 15 litri de benzina in ea, pentru ca va trage toate mizeriile de pe fundul rezervorului, iar pompa este bagata in rezervor cu scopul de a se raci de la baia de benzina; cand mergi cu rezervorul gol, pompa se supraincalzeste si se arde mai repede.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E nesemnificativ, diferă de la mașină la mașină.

Invață-i tu corespondența - litri/linii - făcând plinul

| 19flo79 a răspuns:

6,4 happy

| AlexPPS a răspuns:

Masina, in teorie are 52 de litrii. Acum sunt la al 2-lea astra g, diesel. In ambele, de la aproape zero am reușit sa înghesui 62 de litrii pe pompa. E discutabil. Dar, exista unele modele unde pe bord arata litrii in loc de 1/2-1/1, cauta pe google acel bord si afla