| kypsyk112 a întrebat:

Salut, am un astra h din 2005 1, 8 125cp si nu stiu care e siguranta de la airbag. Ma puteti ajuta? Daca scot singuranta mai apare in bord eroare airbag?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca airbagul este functional si la locul lui, trebuie resetat cu un tester. Orice alte artificii sunt inutile, ridicole si chiar periculoase.

| relian a răspuns:

Airbagu nu are siguranta laughing asta odata, iar fara calculatoru de airbag masina nu mai pleaca de pe loc asta a2 a laughing.
Airbagurile sunt controlate de un calculator, deci altul decat ala principal al masinii.Asta trebuie sa fie activat tot timpul,daca de ex scoti computeru asta afara,masina va porni dar nu va pleca dupa loc,sau poate sa nici nu mai porneasca, depinde ce masina este.
Ce iti apare tie in bord probabil ai umblat la airbag, greseala ta, chestia asta se poate scoate sau nu, depinde ce s-a intamplat. Daca nu-i asa de grav se poate inchide lumina aia dar ai nevoie de un tester din ala f scump. Daca nu se poate scoate atunci, trebuie reparat acel calculator de care ziceam mai sus.Tu nu ai spus in ce conditii aparu lumina de airbag ON.Ai cumprat masina asa, ai avut aibagul sarit etc, trebuie sa dai ceva detalii.
Ince ceva legat de airbaguri, acest computer care e controleaza este programat pentru masina ta, lucreaza cu calculatorul principal al masinii, deci nu poti lua unu de la alta masina gata rezolv problema. Daca cumva masina ta a avut ceva airbag sarit atunci trebuie sa repapri computeru ala.Cum am spus nu s tiu situatia masini tale, ce am spus e asa sa ai idee cam cum lucreaza aceste airbaguri.
Mai mult computeru de airbag lucreaza cu alt computer ala de ABS, pfff daca cumva scoti computeru asta de airbag o sa se mai aprinda si alte lumini la bord, ca farne, abs si mai stiu eu ce e legat de abs.
Deci stai linistit ca airbagurile nu au sigurante ca farurirle sau mai stiu eu ce alte componente.
Daca ar avea siguranta si ai scoateo masina nu ar mai functiona, stai si te uiti la ea.

| Evolution a răspuns:

E posibil sa nu iti mai apara, trebuie sa cauti cartea masinii sa te uiti acolo care e siguranta. Dar nu este recomandat sa o scoti. Mai bine cauti un tester si o rezolvi.

| HadesSs a răspuns:

Nu are treaba cu siguranta eroarea, trebuie sa il conectezi la un tester sa iti reseteze eroarea de acolo. Bafta.