| CristiB93 a întrebat:

Salut
Am un clio 2001, de ceva vreme tot se aprinde martorul SERV si ABS in bord apoi dupa ce opresc masina si pornesc din nou se sting,dar dupa o perioada de timp iarasi se aprind si se sting mai ales daca ploua sau e noroi se aprind si mai des. Ce ar putea avea, ar trebui sa merg la service cu ea sau nu e o problema grava?

5 răspunsuri:
| Smiley98 a răspuns:

Ar putea fi o problema grava, deoarece cand ti se aprinde un bec in bord inseamna ca acea functie se dezactiveaza, dar mai bine vizitezi un service si acolo v-ei sti raspunsul corect, happy

| robert726726 a răspuns:

Ar cam trebui sa o duci ca si mie m-i s-a intamplat la Skoda si am dus-o la service.

| MariusF23 a răspuns:

Probabil e vreun contact imperfect la senzorul ABS. Mai bine faci o vizita la mecanic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand se aprinde SERV, masina spune s-o duci la service, nu sa intri pe TPU.
O diagnoza 'la cine trebuie' (ca e plin de mascarici cu laptop) te poate lamuri. Ar putea fi si placutele de frana uzate, nivel scazut la lichid de frana... Numai diagnoza iti spune exact de ce se aprind becurile din bord.

| CristiB93 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am fost la service. Diagnoza a spus ca senzorul de la ABS din partea stanga e defect si au fost uzate si placutele de frana.