| ELER0N a întrebat:

Salut. Am un cross derbi senda. Cand l-am cumparat avea setul motor de 50cc.
Am vrut sa plec cu el de pe loc si cand am lasat ambreajul a murit motorul, nu voia nici cum sa plece de pe loc. Pana la urma l-am pornit la vale si nu se tura, ajungea doar la o anumita turatie iar uneori doar in panta își dadea drumu de rupea asfaltu. Acum am schimbat pe el set motor de 80cc, chiloasa, ambielaj, rulmenti, carburator si l-am pornit si tot asa face. Pe liber se tureaza ok, dar in viteza nu vrea sa mearga, ajunge la o anumita turatie si merge intrerupt putin doar uneori la vale simt ca pleaca cu totul de sub mine. Oare sa fie de la aer?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pare mai degrabă un simptom de alimentare defectuoasă

| ELER0N explică (pentru sierra1):

Si asta ar putea fi o cauza. M am gandit ca ar putea fi din cauza muzicuței

| sierra1 a răspuns (pentru ELER0N):

E dotată cu muzicuță? ce tare! e in doi timpi sau in contratimp?

| ELER0N explică (pentru sierra1):

Da, are muzicuță si este in 2 timpi.

| sierra1 a răspuns (pentru ELER0N):

Să depui la osim cerere de brevet, neapărat

| sierra1 a răspuns (pentru ELER0N):

Lăsând bășcălia (ieftină) deoparte, manifestările de care spui sunt specifice ALIMENTĂRII defectuoase.
Când găsești hiba ar fi drăguț să ne spui ce a fost (deși după cum te citesc, n-o să admiți in veci că a fost ce ți-am sugerat)

| ELER0N explică (pentru sierra1):

Ce bășcălie? Eu am vorbit serios. N am negat nici posibilitatea alimentării. Stai liniștit ca o sa spun ce hiba a avut sincer, nu sunt o persoana orgolioasa )

| ELER0N explică (pentru sierra1):

Și muzicuța nu face parte tot din alimentare? Sau tu te ai gândit la muzicuța aia de cânți la ea?

| sierra1 a răspuns (pentru ELER0N):

Nici o problemă, mai invățăm

https://www.youtube.com/watch?v=8K3k0aE-5Z4

| ELER0N explică (pentru sierra1):

Apreciez

| sierra1 a răspuns (pentru ELER0N):

Noi să fim sănătoși!

| mihai69 a răspuns:

Aprinderea ai verificat-o?
Degeaba ai centimetri cubi, dacă n-ai scânteie ca lumea și mai ales la timpul potrivit să aprindă amestecul.

| ELER0N explică (pentru mihai69):

Nu, dar acum mi ai dat bine de gandit. Mersi frumos.

| mihai69 a răspuns (pentru ELER0N):

Ar mai trebui să verifici și evacuarea, să nu fie calamină depusă.