| Cristian16092002zzz a întrebat:

Salut, am un e90 2005 2.0i si imi apare engine temperature si am schimbat azi electroventilatorul, unul nou am dat 1500 ron si pompa de apa 1000 de lei si tot nu porneste ventilatorul si se incalzeste. O fi senzorul de temperatura? Daca il schimb si pe ala ce ar mai putea fi?

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Poate fi termostatul (e un rahat in carcasa de plastic care se schimba cu totul) sau modul DME (se vede la scanare).

Daca e fript termostatul, nu vede modulul DME sa dea drumul la ventilator, daca e fript modulul DME, poate sa zica ce vrea termostatul ca nu mai cine sa dea comenzi. Cum ziceam, ca sa nu dai bani, intai trebuie scanat dupa coduri de eroare.

In cel mai nasol caz sunt canalele de circulatie a apei infundate (rugina sau alte mizerii), dar exista solutie si pentru alea, trebuie doar un mecanic sa faca diagnoza ca lumea, nu sa arunce cu piese pana poate se potriveste ceva.

| Cristian16092002zzz explică (pentru Korkodeln):

Pai si ca idee cat ar costa ceea ce spui tu? adica de ex imi e sa nu fie chiuloasa ca aia e naspa din cate am inteles ce semne ar trebui sa fie daca ar fi chiuloasa?

| Korkodeln a răspuns (pentru Cristian16092002zzz):

N-am nici cea mai mica idee unde esti, care sunt preturile pe acolo si daca de fapt exista mecanic de calitate in zona, aici nu te pot ajuta, eventual fie pui o noua intrebare aici cu specificarea zonei, fie intrebi prieteni si vecini.