| Durancea_David_1989 a întrebat:

Salut, am un ford focus 1.6 tdci când plec cu ea trage dar atunci când o țin la o turație constanta și o accelerez din nou nu mai trage ce ar putea fi?
Țin sa menționez ca am și check-ul aprins!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai dat singur si raspunsul: ai checkul aprins. Motorul tau functioneaza in regim de avarie, fara a tine cont de senzorii care ajuta la formarea optima a amestecului.
Primul pas este evident sa ii faci un test, altfel sunt mici sanse sa nimeresti problema.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am o gaina, care atunci cand se trezeste se oua, dar cand se culca nu se mai oua, ce ar putea fi?
Precizez ca nici nu-i dau de mancare.
Raspunsul tau este in service, tester si constatare de mecanic. Aici putem cel mult sa-ti recomandam un odorizant pe placul nostru. Mecanica nu se face online, cu atat mai putin de catre necunoscatori.

| relian a răspuns:

Daca ai ce spui aprins, fa bine si baga o scanare, vezi ce coduri sunt, apoi revii pe aici si ne spui si noua. Unia or sa iti spuna ce cauze ar putea fi.

| Durancea_David_1989 explică (pentru relian):

Salut am pus testarul pe masina și mi-a apărut codul p024f valva actuator Egr, am schimbat egr-ul și tot la fel îmi apare ce sa fie?

| relian a răspuns (pentru Durancea_David_1989):

Ce legatura are EGR cu codul ce spui tu? Codul ce tu ai spus aici are legatura cu aerul ce vine de la intercooler, radiatorul ala care raceste aerul ce urmeraza sa intre in motor.
Acolo ai o valva si un sensor, alea ar putea sa fie defecte, ori conectii slabe, fire rupte etc.

Ai o valva care se numeste ABV sau Air Cooler Bypass Control Valve, asta controleaza cit aer sa intre in admisie, este controlata de computerul masinii.Tot acolo pe ea sau in ea are si un sensor, astea is de vina pentru ce problema ai tu.

Cauta valva asta, trebuie sa mergi pe conducta ce pleaca din Intercooler si mergind pe ea, ajungi la valva asta.
Nu stiu exact la modelul tau unde este localizata, dar cauta si tu pe Youtube poate arata aia acolo, adica sigur arata,. dar trebuie sa cauti in engleza ceva gen " 2007 Ford Focus air cooler bypass control valve replacement, or location", cauti in felul asta si gasesti video, iti arata unde este, cum sa o scoti de acolo.
Am, dat doar un exemplu cu 2007, tu pui ce an este masina ta ok?

Dar inainte sa o scoti, verifici conectia daca nu-i slaba, daca nu e rupta, fire rupte etc.
Daca conectia si cablurile is bune, atunci valva aia este blocata, pe aiai trebuie sa o schimbi.

Daca nu te pricepi, du-te la un mecanic, spune-i ca vrei sa schimbi valva asta, iti schimba mecanicu, ala trebuie sa stie despre ce este vorba si unde sa caute, ca de aia e mecanic.
bafta