| augustin94 a întrebat:

Am un ford focus din 2001 1.6, 16 valve cu vreo 124000 km.si am urmatoarea problema: cand e motorul rece daca pornesc si ii dau a intaia, a doua, si cand ii dau a treia daca vreau sa accelerez in podea, motorul fiind undeva la 2000 ture, mi se ridica acul instaneu la 3-4-5000 ture... iar daca se incalzeste isi revine. stie cineva de ce?

2 răspunsuri:
| alx4593 a răspuns:

Nu sunt eu un expert,dar sfatul meu este, ca atunci cand pleci la drum si motorul este rece sau foarte rece, sa mergi cu ea 1-5km,doar in a1a undeva intre 3mii 4jum 5mii de ture, dupa aia mergi cu ea fara problmtongue

| buza7m a răspuns:

Alx4593 numa asa poate sa omoare motorul. Nu il tura cand e rece cal omori. Porneste-l inainte sa pleci, lasa-l sa se incalzeasca cam 10 min macar si n-ar mai trebui sa ai probleme.