| anonim_4396 a întrebat:

Am un gol 3 1.4 benz. 94 si in iarna cand a fost un frig mare, am ramas fara bateria am impinso big grin. De atunci am probleme cu: becul de la ulei din bord(palpaie tot timpul cand e pornita masina), vitezometru mere numa cand vrea el(daca misc cheia mai mult, sau opresc din mers isi revine urca). turometru la fel facea, dar de 1 luna a murit de tot. (tin sa spun ca vitezometru acum merge perfect de cand a murit turometru).
pr data am sch uleiul-toti ziceau ca e de la ulei.-nici o schimbare
am fost la service - nu stiu nici aia sau uitat la senzori etc. nimic.
am fost la un tester mi-a sch un bulb=tot asa, a scos bulbi(amandoi) afara tot asa.
cand mi-a pus pe tester a zis ca s-a ars un circuit de la ceasul de bord.
si inca ceva de putin timp am problema si cu semnalizarile-merg vreo 10 metri si gata.
Si cand calc frana mi se aprind si avariile( doar cand sunt farurile pornite)
voi ce ziceti o fi de la ceasul de bord toate chestiile astea? cei care ati mai patit? sau stiti.
scuzati ca am scris atata.
o zi placuta in continuare.

Răspuns Câştigător
| SysRq a răspuns:

Salut.FARA SUPARAREE! Dar oameni buni daca nu stiti nu dati indicatii gresite omului nu are nici un scurt circuit! stai linistit.Problema ta este un contact imperfect du-te la un electrician el iti va pune firele inapoi sau in cel mai rau caz poti sa primesti curent fals pe fire! Sper ca ti-am fost de ajutor si stai linistit scurt nu o sa faca nimic chiar daca mufele au iesit de tot de la locul lor! sunt protejate de papuci din plastic O zi buna!

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun dar tu ai un scurtcircuit foarte serios la partea electrica, nu este nici un ceas de bord... du-te la un electrician auto bun nu la un carpaci si ti-o pune la punct dar nu o mai tine asa ca iti bati joc de ea de tot, o faci zob!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa cum ai descris defectul problema este electrica si trebuie sa consulti un electrician auto.Acesta trebuie sa verifice conexiunile pe ''minus''intre acumulator, caruserie si bord. Exista si situatia montarii incorecte a unui bec pe lampile pe spate, dar neavand masina in fata nu pot sa-ti spun mai multe.

| Baddboy a răspuns:

Deci nu e de la ceasul ala d bord?
mersi o sa tin cont ce mi-ai scrishappy

| Baddboy a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurihappy
saptamana asta o sa merg la un electrician auto si sa vedem:d ce o fi problema. revin cu raspuns.