| ViviC a întrebat:

Am un golf 4 1.4 16v la care mi-a sarit distributia. Am dat jos chiuloasa si am gasit 2 supape strambe! Daca schimb doar cele 2 supape, fara sa o mai duc la rectificat si planat va merge?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Atunci cred ca ai probleme pe la garnitura...
Pe garnitura veche, nu se vedea nicaieri arsura, sau pata intre cilindru si gaura pentru antigel?
Fa un test de planeitate, cu o sticla dreapta, pusa peste chiulasa unsa cu un strat foarte subtire de ulei. Daca se lipeste uniform de sticla, e destul de plana. Daca se lipeste doar in anumite zone, e stramba.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu o sa mearga pot aparea complicatii, in viitor asigurate sa faci reviziile ca la carte sa nu pierzi bani cum o patesti acum

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ai avut probleme cu etansarea chiulasei, inlocuiesti doar piesele defecte, o montezi la loc cu garnitura noua, si probabil nu vei intampina probleme.
Daca stii ca motorul a fost supraincalzit cel putin o data, sau manca antigel, ori baga esapament/ulei in antigel, atunci este obligatoriu sa planezi chiulasa, si sa cumperi prezoane, pe langa garnitura noua.

| ViviC explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Manca antigel dar nu stiu pe unde il pierdea. In baie nu il baga, iar tobele erau uscate. Sufla in vas daca ii strangeam busonul!

| ViviC explică (pentru NoTurbinaNoGood):

O sa ma uit pe garnitura sa vad daca este ciupita sau arsa si o sa verific si chiuloasa daca este plana! Multumesc!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ViviC):

Atunci cred ca ai probleme pe la garnitura...
Pe garnitura veche, nu se vedea nicaieri arsura, sau pata intre cilindru si gaura pentru antigel?
Fa un test de planeitate, cu o sticla dreapta, pusa peste chiulasa unsa cu un strat foarte subtire de ulei. Daca se lipeste uniform de sticla, e destul de plana. Daca se lipeste doar in anumite zone, e stramba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si obligatoriu sa faci verificarea tuturor supapelor, turnand benzina in camere. Poate mai sunt si altele usor indoite, sau cu scaunul mancat.
Daca iti manca ulei motorul, monteaza si ghiduri supape noi, si vei scapa de consumul de ulei.

| cyberalex a răspuns:

Verifica scaunele de la supape înainte de toate, pune-le la loc si un pic de benzina, dacă se scurge, nu închid bine (poate ele trebuiesc rectificate).
Daca este plana o poți verifica și tu.

| Droma_Patraulea_1987 a răspuns:

Salut, asta am patit si eu la o masina, doar ca eu din 16 supape am avut vreo 8 sau 10 strambe, cel mai bine mergi cu ea la reptificat ca si eu cand am verificat supapele, 2-3 se vedeam cu ochiu liber ca sunt strambe, dar restul nu, mi-a aratat omul pe un aparat de polizat spaunul cat sunt de strambe, oricum costul scaunelor si planarea costa in jur de 200 ron.