| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am un golf 5 si de exemplu cand merg cu treapta a 4 a si scade viteza la 50km la ora pot continua deplasarea cu aceasta treapta? Precizez ca atunci cand introduc treapta a 3 a se produce frână de motor(turatie aprox. 1300). Este normal acest lucru?

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da si tu niste detalii.Si anume, e benzina e motorina, ce motor, ce cai putere, depinde cum se simte masina, fiecare masina e diferita.Cu cat conduci mai multe cu atata ajungi sa simti mai bine. Spre exemplu, la masina mea scenic 2 din 2005 1, 6 in 16 V benzina.Acceleratia e foarte fina. E puturoasa, si are 105 cai putere.Acum eu conduc economic, find benzina merg intre 2500 - 3500 de ture.Si da, eu in a 4 merg de la 45 de km pana la 80 de km.Trebuie sa fii constienta de mai multe lucriuri, asta le inveti in timp. Exemplu, se apropie o panta de urcat, automat nu o mai ti in viteza a 4 la 45 de km, pentru ca tu atunci mergi la consum si nu ai deloc putere.O bagi in a 3, se face frana de motor, si scade de la 45 de km la 37 38 40 de km, find in treapta a 3, automat ai putere, si nu iti va muri motoru, ai turatii ai tot.Sunt foarte multe de explicat si tine de mai multe lucruri, anume greutatea masini, daca e usoara merge si in a 4 in panta, la fel, vrei sa depasesti, sau mergi doar lejer pe drum. Daca esti in a 4 si ai 40 45 50 de km, la fel nu o sa ai putere, pentru ca turatiile is mici si mergi lejer cu ea.O dai pe a 3 si la 45 50 de km ai putere.Eu personal la benzina stiu turatiile unde se infige masina, si turatiile unde merge pe consum si merg incet.La benzina dupa 3 000 de turati are putere.Sub 3 000 nu are, ci merge la consum.Acum, diselu depinde,eu am condus juma de an doar disel,si acasa am luat benzina, si in plus, mai ia in calcul si faptul ca parerile sunt foarte impartite, nu ar fi exclus sa vina careva cu parere diferita, si sa mai adauge, sa confirme, sau infirme ceea ce spun eu happy

| DaniTDCI a răspuns:

Da, logic, cum dracu poti gandi asa?

| Alexandrionelu a răspuns:

Mergi cu mașina subturata. La 50 km/h golful se simte bine într-a 3-a, indiferent de motorizare. Poți sa te duci lolibistita pana în 3500 rpm la diesel sau 4500 la benzinar. Chiar și mai sus, dacă este cazul, bineînțeles, după ce motorul este cald (minim 70 °C).

| SoulReaver a răspuns:

Da se poate continua deplasarea. Daca esti in panta ii dai a 3-a si accelerezi usor in timp ce dai drumul la ambreiaj si nu va mai intra in frana de motor.