| Alinaaa60 a întrebat:

Sunt începatoare si am un golf 5 motor 1.9.
Intrebarea mea este următoarea: daca urc in rampa (deal) si merg cu 50km in treapta 3 si pun frână pana la 40 km pot continua deplasarea în treapta 3 sau trebuie sa schimb in treapta 2? Multumesc

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi si tu la fata locului cum merge masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

40km/h e foarte putin pentru treapta a 3-a, trebuie a 2-a. Mai ales la urcare.

| Sofer a răspuns:

Urmărești ce turație ai. Dacă scazi sub 1500 rpm. Inferioara. E aiurea sa mergi cu ea subturata mai ales în rampa.

| Liviu a răspuns:

Ummm... Nu stie nimeni cu certitudine ce turatii ai tu in viteza a 3 la 50km.O regula nescrisa spune, cu ce viteza urci o panta, cu aia o si cobori. E disel motoru, deci trebuie sa mergi mai turat, asta inseamna peste 3000 de ture.De regula asta poti testa, nimeni nu va putea sa iti spuna cu certitudine.Toate masinile sunt diferite, incepand de la ambreiaj, acceleratie, motor, etc.La munca aveam 6 masini duster sau 7.Eu am condus 3 din ele, 1 benzina, restul 2 gaz.Aceias motorizare, erau total diferite, incepand de la ambreiaj, pana la felul cum mergeau pe strada. Pune manutele si testeaza, de regula masina iti va spune singura ce sa faci.In plus, daca nu ai putere, vei simti.Capu sus, si baga mare fa km, si simte-te bine laughing si ignora soferi care claxoneaza isteric cand iti moare motoru.In plus, cu km facuti vor veni si experientele placute, si mai putin placute.P.S mai incalci borduri? haha, eu le luam pe toate, colectie faceam in prima luna laughing