| DaTRoll a întrebat:

Salut, am un motocultor Ruris 6000K si nu porneste. Bujia nu face scanteie, am schimbat bujia si nimic, am trecut la bobina, am pus o bobina noua si tot nimic. Cine a incercat sa faca inainte a scos motorul si nu i-am pus ulei, vazand ca un fir intra de la bobina intra in motor, e posibil sa nu dea scantaie ca nu am ulei in motor?

2 răspunsuri:
| Sarcopt a răspuns:

Sa nu fie fisa de la bujie

Bula
| Bula a răspuns:

In motor nu intra nici un fir (nu e motor electric :D ).
Circuitul de aprindere functioneaza pe urmatorul traseu:
- baterie /generator electric (alternator sau dinam)
- contactul (daca exista)
- ruptorul (care da impulsurile pe primarul bobinei
- bobina (transformatorul pentru scantei)
- distribuitor (de inalta tensiune, daca sunt mai multe bujii)
- bujie /bujii

Principiul de functionarea a motoarelor cu aprindere interna le poti citi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Motor_cu_aprindere_prin_sc%C3%A2nteie

Reglarea si depanarea motoarelor (simple) le poti citi aici:
http://ro.techinfus.com/dlya-sada/benzopila/vystavit-zazhiganie.html