| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un MTB si de vreo 3 saptamani am o problema.In primul rand bicicleta am luat-o nouă de vreo 3 luni,m-am aventurat cu ea prin borduri, gropi luate din greșeală, si multe altele, acum 2 saptamani am realizat dintr-o data ca,atunci cand dau la pedale janta se strâmbă si loveste cadrul de otel din stanga nu stiu cum sa va explic, am mers ce am mai mers, am verificat daca roata e prinsa bine cu acel "ac" de fier, care se strange ca la orice bicicleta pe disc. Am mers cu ea n-am bagat de seama pana acum 2 zile cand camera pe spate s-a spart.Bun, m-am pus sa schimb camera si cand sa scot acel ac ce tine janta pe cadru, a iesit axul cu totul si au mai cazut si vreo 5-6 bile.Deci axul nu butucul, e rupt de la jumătate de acolo de unde se infileteaza.Atunci m-am gandit, ba, cred ca d-aia creca, ca s-a rupt axul si nu mai tinea janta pe loc si acum am cautat dar n-am gasit acelasi ax Joytech dar nici asemenea ca acesta. M-am enervat si am zis ba cumpăr un ax ca la bicicletele pe saboti și e de ala pe piulita la fiecare capat, vreau sa-l pun dar nu vreau sa deranjez acele bile care stau acolo aproape sa cadă ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Stergi bine locasul bilelor, pui vaselina proaspata, pui biele una care una pana se completeaza toata circumferinta, apoi bagi axul cu grie. GATA