| Gabibarbuta a întrebat:

Salut
Am un Nissan X-trail din 2008 și de la un timp mi s-au aprins un martor la motor și nu mai da nici căldură nici aer rece, știe vreo cineva de la ce poate fi, m

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cand se aprinde acel bec cu motoru aia nu inseamna ca ai defectiune la motor,aia e altceva poti la fel de bine sa ai defectiune la transmisie, la motor, la emisii, adica catalizatoare, senzori si poti sa ai defect si doara capacu la motorina sau benzina, atunci se aprinde becu ala.Ca lumina aia e sub forma unui motor aia e altceva, dara nu inseamna ca ai probleme la motor, ai probleme de natura cum sa zic siguranta si ca incalca legile in vigoare aia arata acea lumina.
Aia n-are a face cu incalzirea sau cu AC. Daca ti se arde siguranta nu se aprinde check engine deci acolo poti avea o problema din sute de posibilitati, deci sa stii exact ce anume nu-i bine la masina ta in legatura cu lumina aia trebuie sa scanezi masina sau cum ziceti voi in ro sa o pui pe tester.Iti pot face o lista lunga dara nu stau aici pentru asta sa iti arat ce poate face ca lumina aia sa apara.Incalzirea cauta pune mana pe acolo pe unde ar trebuie sa iasa aer si vezi daca simti ca iese aer.da ventilatoru la maxim si vezi daca baga aer. Daca nu baga atunci ala e de vina pentru ca nai caldura sau AC, iar pentru lumina du masina si scaneza.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai o siguranță arsă

| Gabibarbuta explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din cauza unei siguranțe e posibil sa mi se aprindă becul din bord care îmi arată că am o defecțiune la motor sau e ceva total diferit

| relian a răspuns:

Martor la motor cei ala? Poate ti s-a aprins ceva lumini la bord ai vrut sa spui.Treb sa spui ce lumina sa aprins.Cred ca o fi ceva la controalele alea de la AC, butoanele alea ces acolo panoul ala daca ai unu, acolo e de fapt un circuit electronic, ala sa nu fie de vina.Asa n-are cum se defecta si caldura si AC, deci tie nu-ti baga ventilatoru aer.Deci daca panoul ala ce zic eu e ok vezi daca baga aer ventilatoru la venturi, daca stii ce vorbesc.Sa nu fie ventilatoru de vina sau ceva care il controleaza.Asa pe cate ai spus si pe nevazute cam slabe sanse sa iti spuna cineva exact ce problema ai.

| Gabibarbuta explică (pentru relian):

Martor la motor mă refer că mi s-au aprins in bord becul ăla portocaliu in forma de motor care îmi zice că am defecțiuni pe la motor, e posibil că o defecțiune de la motor sa îmi afecteze sistemul de încălzire și ac?

| relian a răspuns (pentru Gabibarbuta):

Cand se aprinde acel bec cu motoru aia nu inseamna ca ai defectiune la motor,aia e altceva poti la fel de bine sa ai defectiune la transmisie, la motor, la emisii, adica catalizatoare, senzori si poti sa ai defect si doara capacu la motorina sau benzina, atunci se aprinde becu ala.Ca lumina aia e sub forma unui motor aia e altceva, dara nu inseamna ca ai probleme la motor, ai probleme de natura cum sa zic siguranta si ca incalca legile in vigoare aia arata acea lumina.
Aia n-are a face cu incalzirea sau cu AC. Daca ti se arde siguranta nu se aprinde check engine deci acolo poti avea o problema din sute de posibilitati, deci sa stii exact ce anume nu-i bine la masina ta in legatura cu lumina aia trebuie sa scanezi masina sau cum ziceti voi in ro sa o pui pe tester.Iti pot face o lista lunga dara nu stau aici pentru asta sa iti arat ce poate face ca lumina aia sa apara.Incalzirea cauta pune mana pe acolo pe unde ar trebuie sa iasa aer si vezi daca simti ca iese aer.da ventilatoru la maxim si vezi daca baga aer. Daca nu baga atunci ala e de vina pentru ca nai caldura sau AC, iar pentru lumina du masina si scaneza.

| Crisyian84 a răspuns:

Salut,
Am și eu aceeași problema cu aceeași martori aprinși, dar la mine după ce opresc motorul și îl repornesc se sting și totul funcționează și nu se mai aprind decât când franez puternic...
Tu ai rezolvat problema, ce a fost în cazul tău.
Multumesc frumos.