| Tudor_Ionut_1986 a întrebat:

Am un opel astra brek din 2001 euro 3 motor de 2000. Stie cineva cam cat ar ajunge sa o inmatriculez? Masina a fost cumparata din Italia. Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti calcula singur timbrul de mediu, introducand datele cerute in calculatorul oficial al ANAF:
https://static.anaf.ro/......_2015.html
Inainte de aceasta va trebui sa faci ITP, pentru a afla emisia de gaze.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu euro 3, intre 450-500 euro va fi taxa.
Insa vei sti norma de poluare pentru care vei plati taxa, doar dupa ce vei face omologarea la RAR.
N-ar fi o noutate, ca masinile care au avut norme de poluare mai mari in strainatate, sa fie clasate pe o norma mai mica, la noi in tara. Tie de exemplu ti-ar putea da euro 2, daca gazele nu mai sunt in limitele producatorului.
Sfat important, afla care sunt RAR-urile mai blande in zona ta, si mergi acolo, altfel risti sa dai de ingineri suciti. De exemplu, cei din judetul Suceava fug la RAR Bistrita sau RAR Botosani, pentru ca RAR Suceava e plin de m isti!

| TrăieşteClipa a răspuns:

In jur de 650€ ar fi doar taxa de mediu considerand cam 155g de CO2.
100€ pe la RAR, 100€ asigurare pe 6 luni, ceva maruntis pe la cec si politie si de 50 lei motorina.