| Mihai1972 a întrebat:

Am un Opel Astra F din '97, 1.4 benzina, desi am schimbat ulei, filtre etc, imi consuma in jur de 9%. Nu mi se pare normal, nu merge nici in 3 bujii, merge normal. Stie cineva care ar putea fi cauza? Acord funda. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La masinile astea vechi, cu injectie monopunct (sau chiar multi), imbatraneste sistemul de alimentare si/sau partea electronica, si incepe sa-ti consume de nu mai stii ce sa-i faci.
O rezolvare completa ar fi cumpararea unui alt motor identic, de pe care sa muti corp clapeta, sonda lambda, si eventual si computerul. Intre timp ar fi bine sa faci si o diagnoza computerizata, si un test de compresie.
Solutia cu motorul mi se pare cea mai practica d.p.d.v. financiar. Un motor il cumperi cu 100-150e, pe cand daca stai sa cumperi piesele separat, doar pe corpul clapetei/injectorului si pe sonda dai vreo 100e.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi mult, vrumvrum! Ai habar daca in loc de asta as putea sa ii pun motor 1.7 diesel? Daca da, cat m-ar costa cu tot cu omologare etc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1972):

De pus sigur poti pune, dar ai de schimbat mai multe, printre care cutia, si cred ca si ceasurile de bord, arcurile si telescoapele (pe fata). De omologare nu stiu sa-ti zic.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai spus daca acest consum de 9% este in oras sau la drum intins.

| vw9378 a răspuns:

Este un consum normal pentru o masina de varsta ei. Schimbatul motorului este absurd, ce presupune manopera costisitoare, si nici nu stii daca arborele cotit, axele cu came( daca e dohc), cuzinetii, segmentii, fusurile manetoane, etc sunt bune la noul motor. Fara a mentiona ca la vechime ei cand faci un engine swap rupi multe prezoane si fileturi, etc. Cel mult poti schimba filtrul de aer pentru a asigura un raport corect de aer/benzina. Sigur, si decolmatarea admisiei ar fi benefica, dar e putin mai complicat acolo.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mie mi se pare anormal ca mai porneste la cei 18 ani ai sai. Poate ar fi momentul sa-ti schimbi masina cu una mai tinerica.

| bobinyo a răspuns:

Daca consuma 9. in oras e normal.asa am avut si eu.si motorul nu avea niciun fel de problema era silentios nu manca ulei. era ok
dar consuma.