| Mihai1972 a întrebat:

Sper sa ma puteti ajuta cu o idee, acord funda. Am un Opel Astra F din '97, 1.4 benzina si in ultima vreme imi consuma cam 9-10% ceea ce mi se pare extraordinar de mult. Aveti idee care ar putea fi cauza? Mentionez ca are filtru de aer, benzina, ulei schimbate! Multumesc fain.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde in ce regim folosesti masina.
Iarna trecuta, benzinarul meu 1.4 care la drum intins ia sub 6%, mi-a consumat peste 12% mixt, din cauza ca faceam naveta 3km pe inghet, si scoteam sufletul din ea pe niste pante, unde tot timpul era coloana de navetisti speriati de polei. Si colegii de munca, care faceau acelasi traseu cu benzinare, la fel aveau consumul, si ei stateau cuminti in coloana, imi povesteau cu ochii mari cum "se apasa de chur si nu te mai vedeam" laughing
Acum ca m-am si laudat, sa revenim la problema ta: daca nu e vorba de un consum urban, sau de un mixt cu motorul rece, atunci ai probleme la nivelul motorului, si trebuie dusa la curatat si diagnoza.

| Mihai1972 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt zile in care merg cu ea mai mult cu motorul rece, dar oricum, si in toamna imi consuma destul, o sa trec cu ea pe la "doctor"laughing. Mersi vrumvrum din nou!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La bujii te-ai uitat?

| Mihai1972 explică (pentru darrio2007):

Nu, dar daca erau bujiile problema? Nu imi mergea motorul rau, intrerupt? Merge fin, nu merge aiurea.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihai1972):

Iarna trecuta, ma refer la temperaturi scazute, ai patit la fel?