| Rares19dri a întrebat:

Salut. Am un opel astra g bertone 2.2 benzina. Cand stau pe loc cu motorul pornit și o las scoasă din viteza "pe liber" consumul la oră este intre 0.8l si 1l maxim, dar in mers, cand o las in pantă, la fel, pe liber imi arata consum și de peste 7 deși este tot scoasă din viteză. Oare de ce nu rămâne același consumul ca și atunci cand stau pe loc dacă sunt tot pe liber?
(Știu ca oricum trebuie sa o las in frana de motor, dar totuși nu înțeleg de ce fluctuează consumul cand masina e in miscare).

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Un potential raspuns ar fi pentru ca atunci cand o lasi pe liber la vale rotile sunt in miscare si ECU vede asta prin senzorii ABS
Cand esti pe liber avand 0 km/h rotile nu se invart
probabil de asta este consumul mai mic la relati intre cazul A si cazul B
Cum bine ai zis, nu o mai lasa pe liber la vale!

| Rares19dri explică (pentru Simpatic):

Logic răspuns. Cred ca asta e motivul cel mai probabil. Eu n am luat in considerare ca si miscarea rotilor e monitorizată. Mersi?

| Simpatic a răspuns (pentru Rares19dri):

Da, de aceea difera consumul

| sierra1 a răspuns (pentru Rares19dri):

Nu prea!
E vorba de o inerție la afișare a computerului de bord și atât (turația e de ralanti, chiar tu spuneai)

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, calculatorul detecteaza ca masina se misca si foloseste algoritmul de consum pentru atunci cand masina se misca si nu pentru atunci cand e la renlanti

| Rares19dri explică (pentru suntserios):

Am înțeles acum. Mersi frumos

| sierra1 a răspuns:

"in mers, cand o las in pantă, la fel, pe liber"

ce turație in cazul ăsta?

| Rares19dri explică (pentru sierra1):

Tot aceași ca si atunci cand e pe liber pentru ca motorul e decuplat de transmisie. Adica sub 1000rpm

| sierra1 a răspuns (pentru Rares19dri):

Atunci consumul e același, face "fițe" computerul de bord

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Nu are legatura cu invartitul rotilor, ai dat funda la cel mai aiurit raspuns.

| Rares19dri explică (pentru AndreiBistriteanu):

Atunci explica-mi tu mai bine te rog