| alexgerchev a întrebat:

Salut, am un opel meriva 1.7 tdci din 2004.
Am o problemă cand accelerez masina ca schimb viteza simt ca nu mai trage cam de la 1800 de turatii si se aude in masina ca si cum ar da aer afară de la ce ar putea fi?(si scoate si fum negru cand aproape ajung pe la 2000 turații si inainte nu facea așa)

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Fum negru scoate atunci cand amestecul de motorina aer nu este cel care trebuie, mai exact ai motorina mai multa, sau nu este arsa toata.
-O cauza ar putea sa fie si de la turbina, sau un furtun slab, spart, crapat, din alea ce merg de la turbina spre motor.

-Dar daca scoate fum negru, ala este semn ca combustibilul nu arde, de acolo si lipsa de putere ce spui tu ca simti.Sau prea multa motorina in amestec, la fel nu arde toata.Asta ar fi o alta cauza.

-EGR sa fi ramas blocat pe deschis, doar pe deschis, in felul asta amestecul ramane mai rece, ceea ce face sa nu arada total, de acolo si fumul ala negru pentru ca motorina na ars toata.
Daca ar fi de la EGR ai avea lumina Engine aprinsa la bord, dar tu nu ai spus nimic despre lumini la bord, daca ai aprinse ceva lumini.

| tulin a răspuns:

Egr infundat.mergi cu viteza 3-a cam 3-400 m la turatie 3000ture, o sa scoata mult fum negru, dupa aia se opreste fum negru.cauza e mers subturat.