| Eduard198 a întrebat:

Salut am un opel vectra c motor 2000 din 2003 si am schimbat de curand amortizoarele ca se aude urat rau de tot eu am crezut ca e tot din cauza asta de la amortizoare dar nu e...Am observat ca la masina daca stau pe loc cu ea si ma balansez in ea trozneste pe spate rau zici ca sar rotiele sau daca ies din masina si imping in roata cu piciorul la fel se aude rau de tot am crezut ca e frana de mana ca o trag prea tare si cand zgudui masina se strange ea, dar nu e am incercat si fara frana de mana si tot la fel se aude un zgomot tare rau de tot ca si cand s-ar rupe ceva in ea, va rog care stie de la ce sa imi spuna si mie, multumesc

4 răspunsuri:
| VioVio98 a răspuns:

Poate sa fie vreun rulment sau ceva de la prindere, cauta un mecanic bun, te va ajuta cu siguranta!

| Tukann a răspuns:

Daca zici ca ai schimbat amortizoarele cred ca ai schimbat si arcurile... daca nu mare greseala daca ai facut acest lucru nu mai ramne decat sa verifici puntea la locurile de prindere in sasiu ...de acolo poate fi problema sau sa se fi instrambat puntea daca nu sunt uzate bucsile

| OldSoul a răspuns:

Doar un mecanic iti poate spune cu adevarat care e problema dupa ce investigheaza in prealabil masina.
Noi ne putem da doar cu parerea.
Recomandarea mea e sa mergi la un mecanic si sa nu te mai iei dupa auzite, ca se poate sa patesti ca si cu amortizoarele, o sa schimbi piese aiurea, fara sa remediezi problema.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu pot sa-ti dau un raspuns precis, nici nu am lucrat la Vectra C, ca sa ii cunosc sistemul.
Verifica bucsele punții, bara stabilizatoare, dar si arcurile, sa nu agate. Ar putea fi si din zona rotii, rulment defect, fuzeta slabita sau ceva de la etrier-disc, ori tabla aparatoare indoita.