| vipera25 a întrebat:

Salut am un Opel Vectra cu cutie automata si cand opresc masina trag frana de mana si apoi bag maneta in modul Park
Dupa acea cand pornesc las frana de mana jos si dau sa scot maneta din modul Park insa nu iese
Daca cineva stie cam din ce cauza se blocheaza sami lasati mesaj va rog Multumesc

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Daca tii frana apasata o poti misca din Park?

| vipera332 a răspuns (pentru mihai69):

Nu tot nu iese din modul parca

| relian a răspuns:

La plecare sau parcare intotdeauna picioru va fi pe frana, deci indiferent ca parchezi sau pleci tu trebuie sa ai picioru pe frana, asta sa poti schimba maneta sao pui in ce pozitie doresti tu.La unele masini mai masini care au display iti si scrie sa apesi frana inainte sa pui maneta intr-o pozitie.Ok ai invatat-o si pe asta.Acum de pornit poti porni o masina automata cu picioru pe frana sau fara frana. Cele care sunt keyless adica care nu mai au contact sa bagi tu cheia este obligatoriu sa apesi frana, altfel nici motoru nu porneste.La cele in care bagi tu cheia in contact poti porni motoru fara sa apesi deloc pe frana.Altceva ce sa iti mai spun? Frana de mana nu este obliatoriu sa o pui, poate numa daca esti intr-o panta ceva mai mare, pe loc drept nu ai de ce sa pui frana de mana.La masinile mai noi sau la alea adevarate nici maneta pentru frana de mana nu mai sunt, au pus un buton, deci ai frana de mana electrica deja, bine ca tot lucru ala il face, numai am spus asa sa ai idee.Deci daca ai pornit masina si nu vrea sa te lase sa pui maneta unde vrei tu, priveste ecranu, displayul masinii daca are si citeste ce scrie.De regula scrie in engleza.Deci nu se blocheaza nimic,doara nu te lasa sa misti maneta pentru ca daca prin absurd tear lasa s-ar opri motoru,e ca si cum tu ai vrea la o masina manuala sa bagi in viteza fara sa apesi ambreaju, ceva asemanator, la masina automata nu ai pedala de ambreaj, deci cineva trebuie sa tina masina pe loc si asta o face frana, dar nu-ti fie teama nu se opreste motoru.E mai simplu decat la o masina manuala sau standard asta automata.E mai simplu si mai comod de condus, o sa iti placa pun pariu.