| Frank51 a întrebat:

Am un passat 1. 9tdi highline 2002 avb, si aveam probleme cu turbina, se auzea ca un fluierat. Dupa ce am schimbat-o, nu se mai aude nimic. Adica, in sensul ca aud doar motorul, nu aud acel aer sub presiune cand accelerez. Mecanicul zice ca in mod normal o turbina nu trebuie sa faca nici-un zgomot, si nu trebuie sa o auzi deloc. Este adevarat? Eu la toate masinile la care am auzit, se aude acel aer, o sa exemplific printr-un clip. Dau funda.

http://bit.ly/2nr4D7r

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu, nu trebuie sa se auda nici un suierat, in schimb e normal sa se "schimbe" putin rezonanta sunetului cand accelerezi si e turbina in functiune.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu la ce masini ai auzit tu suerat la turbina, eu nu am auzit la nici o masina niciodata, poate la alea care is defecte.Eu am masina cu turbina ba are 2 turbine si niciodata nu am auzit ce spui.Si pe unde sunt eu mai toate au turbina, ori cel putin cu care am mers si nimic nu se aude. Unele au intr-adevar la bord un ceas si colo vezi cum lucreaza turbina, dar de auzit zgomote si ce mai spui nu are cum, pai ce i aia e locomotiva laughing si stai linistit ca in cazul in care turbina nu-ti lucreaza masina nu mai trage, de abia se mai misca, asta daca te gandesti ca cine stie poate nu-ti functioneaza.Sueratu ala cel auzeai tu tare mie teama sa nu fie la la pompa de aer, ca masina ta nu stiu sigur astea de 4 cilindri dar alea de 6 cilindri sigur au pompa de aer si aia suera cand este pe duca, dar nu totdeauna. Pompa de care zic eu functioneaza numai un min doua pana se incalzeste catalizatoarele apoi este scoasa din fctiune, dar sueratu ala asa se aude.am vazut clipu ala pus de tine.Sincer eu nu a auzit pana acum asa ceva.Si masina aia cred ca este una mare rau track cumva.La masina ta turbina este undeva jos la evacuare nu-i pusa asa sus pe motor.Sau poate nu stiu la modelu cel ai tu, dar la masinile astea mici in general acolo se pune dupa evcuare imediat, astea puse sus sunt pe tiruri pe truckuri.Am un prieten care are un ford truck din asta de 7 litri motoru si are turbina asa sus cum arata aici in clipu pus de tine dar sincer niciodata nu am auzit sa faca asa, neam uitat mai mereu, bine nu sa auzim sunete dar cand mai repara asta la ea sau punea ulei, schimba una alta apa, sau spala motoru chiar ultima oara a spalat motoru si asa trebuie cu motoru pornit si nu am auzit niciodata sunetu asta. Poate depinde de turbo nu stiu ce sa zic.Eu la masina mea si alte inca mai stiu si eu cate 7-8 masini de la prieteni care au turbo nu se aude nici un zgomot nimic.Am un audi acum nou nu auzi absolut nimic si motoru de abia se aude asa de silentioasa este, deci nu stiu sa am o masina si sa suere asa pai ce aia e masina laughing eu fi facut ala ceva cum fac si aia la tobe de baraie pe drum de zici ce se intimpla.baraie de zici ca acum is ia zboru dar masina sta pe loc laughing adica e mai mult zgomot decat sa fuga laughing pentru mine aia se fac de tot rasu,adica sa ai o masina baraie de zici cai avion si sta pe loc,pai cei aia te-ai facut de tot rasu pe bune, ca de dus nu fuge mai tare ca o masina normala nicicm.Ok scuze ca am luat-o pe linga subiect, dar o masina cu cat este mai silentioasa eu consider cai mai buna, nu stiu eu asa sunt pentru masini genu asta, zgomotul este o sursa de poluare fonica, deci nu ma simt bine sau nu vad pe ala care se simte bine asa cu zgomote.Or mai fi dar pentru mine aia nu-s sanatosi laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In mod normal nu trebuie sa se auda niciun suierat. Cand se aude inseamna ca tubina nu-si mai face treaba cum trebuie sau chiar consuma ulei.