| Alexandru_Deian_2001 a întrebat:

Salut, am un passat b6 4motion (4x4) si am o problema, huruie si vibrează ceva de la grup sau de la cardan cand masina accelerează, tin sa precizez ca daca decuplez tracțiunea spate nu se mai aude nimic, mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Haldexul oricum nu este cuplat in marea majoritate a timpului.Trage doar fata, si daca cumva o roata patineaza cateva grade porneste pompa la haldex si strange progresiv un ambreiaj pe baza de placi pana la un maxin de 50 % tractiune pe spate.
Se scoate elegant cu un tester vag com, in codare lunga ii zici ca nu are 4x4.
In orice caz eu am avut aceeasi problema si am inlocuit planetara spate dreapta, era praf, dar am vazut doar dupa ce am dat-o jos.150 de lei una de pe internet.

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Când ați făcut ultima revizie generală?
Acesta este răspunsul meu!
Este o delăsare și indiferență!

| Alexandru_Deian_2001 explică (pentru romeo78):

Au fost făcute recent, schimbat ulei in grup si Haldex

| romeo78 a răspuns (pentru Alexandru_Deian_2001):

Doar atât? Insuficient!
Trebuia demontat, curățat, spălat, verficat gradul de uzură etc.

| Digikey a răspuns:

Cum decuplezi tractiunea spate?

| Alexandru_Deian_2001 explică (pentru Digikey):

Scoți mufele care întra in hadex

| Alexandru_Deian_2001 explică (pentru Digikey):

Si ce simptome avea planetara?

| Digikey a răspuns (pentru Alexandru_Deian_2001):

Haldexul oricum nu este cuplat in marea majoritate a timpului.Trage doar fata, si daca cumva o roata patineaza cateva grade porneste pompa la haldex si strange progresiv un ambreiaj pe baza de placi pana la un maxin de 50 % tractiune pe spate.
Se scoate elegant cu un tester vag com, in codare lunga ii zici ca nu are 4x4.
In orice caz eu am avut aceeasi problema si am inlocuit planetara spate dreapta, era praf, dar am vazut doar dupa ce am dat-o jos.150 de lei una de pe internet.

| Madalin_Stefan_1997 a răspuns:

Salut. Sunama te rog cand vezi mesajul 0743505290