| Adi19 a întrebat:

AM UN PEUGEOT 405, din anul 1992 cu motor de 1.6 pe benzina si carburator SOLEX.M-ar interesa un carburator SOLEX impreuna cu partea de " soc ", cutia aia neagra + angrenajul ( banuiesc ca este partea aia ce ajuta la pornire si regleaza relantivul ). La inceput am avut probleme cu garnitura de sprint, pe care am schimbat-o iar dupa aia s-a dus si membrana de vacuum care se gaseste in cutia laterala de langa carburator. Incepand de atunci masina imi porneste foarte greu si nu mai are nici acelasi sprint cand accelerez mai mult de 110km / h. Banuiesc ca din cauza membranei de vacuum masina nu mai regleza turatia si de asta merge de multe ori foarte turata, dar daca ridic pedala de acceleratie cu piciorul ii scade turatia pana motorul efectiv se opreste. Spuneti-mi o parere despre ce as putea sa fac sa imi repar masina, iar in caz ca cineva are un carburator SOLEX de vanzare impreuna cu tot cu partea de soc ( sau cel putin membrana de vacuum ).

1 răspuns:
| cba a răspuns:

Salut. Ai rezolvat problema? A trecut o vreme de cand ai postat. Eu iti raspund totusi. Poti sa cumperi un kit de reparatie carburator, care contine printre altele cele trei membrane din carburatorul tau.
Daca ti s-a stricat membrana de pe cutia socului automat, e normal sa ai probleme la pornirea motorului. Daca zici de membrana in forma de triunghi din lateralul carburatorului, atunci la turatii mari amestecul este prea slab si risti sa-ti avariezi motorul!