| MarianAlex112 a întrebat:

Am un scuter chinezesc nu imi da scanteie la bujie(magnetou nou, bobina ind. noua, cdi-nou"mai mic cu 1cm decat originalul") scuterul nu a mai fost folosit de 6 ani si acum imi statea in drum si m-am gandit sa il fac. daca e problema cdi-ul ce cdi ii trebuie "scuter china firstbike 49cm"

14 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ok, posibil la cdi sa fie problema, incearca sa cumperi si sa incerci cu unul identic, posibil ca cdi-ul tau sa fie defect.
Sau mai exista o posibilitate, scuterele chinezesti uneori mai au un picior lateral, si au un "senzor" in el care nu lasa sa pornesti/ opreste motorul cand e pus piciorul, posibil sa fie acel senzor defect.

| MarianAlex112 explică (pentru OldSoul):

big grin nu am reusit sa il fac nici acumbig grin nu am idee ca are imi vine tensiune pana in bobina de ind am schimbat-o. tot nu merge chiar 4 am luat.

| OldSoul a răspuns (pentru MarianAlex112):

Tu verifica si ce am spus eu mai sus, chinezariile mai au un picior lateral cu senzor care e posibil sa fie bulit si de aici problema, sau desigur de la cdi.
Una e cdi-ul una e bobina(desigur sunt cateva cazuri in care e una si aceeasi piesa dar aici nu e cazul), degeaba ai tu bobina noua daca cdi-ul e mort.

| MarianAlex112 explică (pentru OldSoul):

Este aulat am anulat tot acum ar fi trebuie sa dea scanteie dar nu da. mai meste valabile butonul pornire cdi rel de incarcare si sist de aprindere... si tot nu merge

| MarianAlex112 explică (pentru OldSoul):

Am 3 cdi noi, 4 bobile 2 bujii cu fise cu totul 2 magnetouri(verificaremerg) 2 releie de incarcare

| OldSoul a răspuns (pentru MarianAlex112):

Daca e anulat tot e clar ca e vorba de improvizati, sfatul meu, cumpara-ti o instalatie electrica care nu e modificata si pune-o la punct cum e de fabrica.
Nu avem cu ce sa te ajutam, nu stim ce modificari ai facut, daca sunt facute bine...

| MarianAlex112 explică (pentru OldSoul):

Am anulat lumini, contact si cric

| OldSoul a răspuns (pentru MarianAlex112):

Stii ca exista posibilitatea sa nu porneasca din aceasta cauza da?
Ti-am spus ca are senzor la picior, nu mai retin exact, dar e posibil ca daca l-ai anulat din aceasta cauza sa nu porneasca, posibil sa fi trebuit sa faci contact intre cele doua fire.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru OldSoul):

Mersi frate m-ai ajutat mult, eu aveam piciorul lasat si mi-am batut capul 3 ore cu el ca nu dadea scanteie la bujie

| OldSoul a răspuns (pentru IIIshaneIII):

laughing Asa-s chinezariile astea, ai bele cu ele pana le inveti hibele.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru OldSoul):

Acum da scanteie, tot nu porneste cu benzina proaspata, carburatorul are maxim 1 luna, cred ca o fi bujia murdara, sa o desfac maine si sa o verific, poate poate, ca maine poimaine imi da placutele de la primarie si nu pot sa ies cu el

| iuli12ct882 a răspuns:

Salut, am si eu un scuter kymco dink 50 classic si nu mai are putere, nu mai trage deabi prinde 20 km/h, i-am schimbat segmentii, pistonul tot cilindrul este bun si degeaba, i-am bagat niste benzina pe care am avut-o intr-un recipient de inalbitor de haine, si cred ca a corodat interiorul la bidonul acela am tinut-o catva timp, pana sa nu bag acea benzina mergea super tragea foarte bine, i-am schimbat si carburatorul tot degeaba ce i-as putea face?