| Adeliraul775689 a întrebat:

Salut, am un scuter in 2t de 49 cc scoate cam mult fum doar de o zi l - am segmentat dar de tras trage foarte bine, dar scoate fum cam multișor, poate datorită faptului ca am anulat pompa de ulei. Bag in amestec ca la drujbă. Vă mulțumesc!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil scoate fum de la prea mult ulei in amestec. Daca ai pus mai mult de 30ml de ulei la 1l de benzina, e normal sa scoata destul de mult fum, mai ales pana trece de rodaj.
Dar in rodaj e bine sa pui ulei un pic peste proportia normala.