| Florin_Florin_1993 a întrebat:

De ca imi scade nivelul la ulei (scuter first bike) segmentat in vara. Motorul trage foarte bine porneste foarte usor si la cald si la rece fum scoate putin de tot cand e la ralanti dar cand merg cu el nu scoate deloc se poate si din cauza calitatii uleiului?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Pai cand pistonul merge i jos in faza de admisie, nu aspira doar amestecul carburant aer+benzina, mai trage si ulei pe la simeringuri, ulei ce ajunge in capul pistonului arzandu-l in momentul exploziei este si normal sa ai fum mult!

10 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Sunt 2 sau 3 variante:Ulei prost(am patit la fel cu un scuter chinezesc si cu o Dacie), semeringuri supape sau nu sunt bine pusi segmentii.

| Florin_Florin_1993 explică (pentru hp8510p):

Pai daca nu erau pusi bine scapa compresie nu mai avea motoru putere si nu pornea asa usor

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Ce tip de ulei folosesti?

| Florin_Florin_1993 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Repsol 10w40

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Florin_Florin_1993):

Iti recomand sa incerci 10W50 pentru vara, 5W40 pentru iarna, 100% sintetic, de la Motul, Castrol si in niciun caz uleiuri minerale sau semisintetice! Simeringurile la supape le-ai schimbat? Daca nu le-ai schimbat, schimba-le, dar mai poate fi inca o cauza, alinierea segmantilor pe piston!

| Florin_Florin_1993 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Simeringurile nu le.am schimbat ( daca le schimb schimb si supapele) si la segmenti nu cred ca e. I-am dat toba jos si cand e la ralanti da cateva rateuri pe toba si scoate putin fum(in momentul cand da rateuri) dar daca al turez putin mai tare sau chiar la blana nu mai scoate gram de fum

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Florin_Florin_1993):

Nu este nevoie, doar simeringurile! Rateurile vin de la supapa de evacuare ce nu inchide foarte bine, curata-i si scaunele supapelor si supapele cu un smirghel mai fin pana dispare calamina depusa pe ele!

| Florin_Florin_1993 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Mai ramane sa vad de ce imi scoate fum mult. Ca motorul l-am segmentat in vara. Mai ma uit odata la segmenti in primavara sa vad in ce stare sunt si totodata sa schimb si supapele si simiringurile

| Florin_Florin_1993 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am inteles acum cum sta toata treaba. Va multumesc

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Florin_Florin_1993):

Pentru putin Florin!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Florin_Florin_1993):

Pai cand pistonul merge i jos in faza de admisie, nu aspira doar amestecul carburant aer+benzina, mai trage si ulei pe la simeringuri, ulei ce ajunge in capul pistonului arzandu-l in momentul exploziei este si normal sa ai fum mult!