| andreiMot a întrebat:

Am un Volkswagen Passat 1.9 tdi din 2001. Nu stiu de ce dar motorul a inceput sa nu mai traga si sa scoata fum foarte negru cand accelerez. Cei de la service au pus masina pe tester si au spus ca trebuie schimbata valva egr. Ok, au schimbat-o, fumul negru a disparut dar tot nu trage.

Răspuns Câştigător
| mihairad a răspuns:

Cateva motive din cauza carora nu trage un motor vw:

Calitatea proasta a combustibilului (benzina, motorina, GPL)
Filtru de aer (http://www.pieseauto.ro/cauta/filtru+aer+passat/) imbacsit
Injectoare infundate sau defecte
Evacuare infundata (cum ar fi cu diverse obiecte, cartofi sau alte legume/fructe)
Admisie de combustibil infundata (furtune, filtru de combustibil, pompa)
Bujii uzate sau imbacsite
Uzura excesiva a motorului (compresie scazuta, lipsa ulei)
Probleme la clapeta de acceleratie sau senzorul de acceleratie
Probleme la aprindere (cilindri nefunctionali, reglaj incorect al aprinderii)
Depunere de calamina pe supape, injectoare, bujii (mai ales la diesel)
Probleme cu turbina la motoarele echipate cu asa ceva
Distributie prost reglata (nesincronizata)
Catalizator uzat sau defect
Probleme cu diversi senzori ai motorului sau ECU (Engine Control Unit)
Circularea la altitudine mare (cantitatea de oxigen din aer scade pe masura ce creste altitudinea)
Gasirea cauzei pentru care motorul nu mai "trage" nu este intotdeauna o operatiune simpla, de aceea se recomanda efectuarea investigatiilor in centre service specializate si nu aplicarea metodei "dupa ureche".

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E simplu de tot, ti-a explicat mai sus colegul. Iti mai trebuie un zar, dai cu el si afli care din astea e, desi sunt numai o parte, daca am bunavointa iti mai bag si eu cateva. Gratis.