| Cristi111294 a întrebat:

Salut, am un VW Caddy 2006 cu motor de 2.0 SDI ( fără turbo ) scoate fum negru foarte mult.
Țin să menționez că am schimbat EGR-ul, supapa de la EGR, Debitmetru aer, Senzor Map, am făcut chiuloasa, am verificat compresia pe fiecare piston ( totul e ok ), nu are nici o eroare pe tester. Nu știu ce să-i mai fac. Mă poate ajuta cineva?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu ce sistem de injectie are motorul ala, dar probabil de acolo e.
Sau de la distributie.

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Pai nu ne intereseaza erorile, trebuie citite datele de la injectie in timp real si eventual facute corectiile necesare.
Daca pompa si injectoarele sunt ok se poate updata softul cu ultima versiune.
Schimbi jumatate de motor cand puteai sa te duci la cineva cu un tester adevarat (un tuner cu experienta de exemplu) si te rezolva rapid.

| Cristi111294 explică (pentru AndreiBistriteanu):

Am montat de pe o mașină perfect funcțională, injectoare + pompă ( m-am gândit ca ale mele au probleme ). Tot la fel face… avansul e reglat, injectoarele au valori bune. Am fost la cineva care face soft-uri și etc. m-am gândit ca e ceva din calculator sau pe electric, chiar foarte buni băieți. Au verificat tot, ei zic ca totul e ok. Și că nu își dau seama ce poate avea… nu știu ce să-i mai fac. Am fost cu ea la o grămadă de service-uri, nimeni nu știe ce are…

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru Cristi111294):

In general pentru fum mult si negru cauza poate fi si ca trage aer fals un furtun de aer de dupa debitmetru sau un buson de ulei ce nu etanjeaza cum trebuie, epurator, filtru de aer imbacsit.