| notnice a întrebat:

Salut, as vrea sa achizitionez o masina in leasing operational, rata acesteia ar fi undeva la 550 de euro pe luna. Eu pe cartea de munca lucrez cu minim pe economie dar fac lunar intre 1500-2000 euro (dovada fiind bani depozitati in contul bancar). Acesti bani nu sunt declarati la ANAF decat cei de pe minimul de economie. Este posibil sa fac leasing operational chiar daca rata ar fi mai mare decat ce castig eu pe cartea de munca?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu poti face un leasing cu o rata mai mare decat venitul tau legal.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca primesti salar la gri, nu poti face nici macar o simpla rata care depaseste conditiile salariului tau legal.

| KovacsB a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie.Nu are sens sa te duci la banca pentru ca vei fi doar umilit.
Pana la urma mi-am luat un Sh cu banii jos si sunt multumit.
Acum dupa 4 ani SH-ul s-a devalorizat 1000E, iar Mazda Cx5 pe care mi-au cerut 37.000 acum valoreaza 14.000.
Fara sa aducem in discutie dobanzile, reviziile de 500E obligatorii, Casco etc.

| SuNaM a răspuns:

Da, dar trebuie sa dai avans. Daca tu ai minim pe economie si le demonstrezi facand un avans din suma ca tu ai bani, pe ei ii doare in fund dupa de unde scoti tu bani. Singura problema este ca, nefiind declarate veniturile la ANAF, cei de la leasing, cand verficia biroul de credit, pot sa autosesizeze ANAF-ul si o sa vina la tine sa te intrebe de unde ai tu atatia bani de iti permiti. Lucru care poate fi neplacut.

| suntserios a răspuns (pentru SuNaM):

"pe ei ii doare in fund dupa de unde scoti tu bani. "

ii doare, ca nu iti da nimeni leasing pe promisiuni si bani castigati la negru.

| SuNaM a răspuns (pentru suntserios):

De fapt, asta este modul de lucru al IFN-urilor. happy

| suntserios a răspuns (pentru SuNaM):

Nici macar.

| Lidia09 a răspuns:

În general, companiile de leasing verifică veniturile declarate în documentele tale oficiale, cum ar fi fluturașul de salariu sau adeverința de venit, pentru a evalua eligibilitatea ta pentru leasing. Dacă veniturile declarate sunt în conformitate cu cerințele lor, este posibil să poți obține un leasing operațional. Totuși, este important să fii conștient că furnizorii de leasing pot solicita dovezi suplimentare pentru a verifica veniturile declarate. În plus, să fii transparent în legătură cu veniturile tale este important pentru evitarea unor potențiale probleme legale sau fiscale în viitor.

| Korkodeln a răspuns:

Asta e tragedia nu numai cu lucratul la negru/gri, ci chiar si cu firmele in buna regula, dar de unde oamenii scot banii in principal pe dividente si au pe cartea de munca minim sau pe acolo: banca e ca papagalul, daca nu e pe cartea de munca nu-i intereseaza, chiar daca firma are cont la banca lor si pot verifica usor istoria si veniturile, asta e, nu ai ce face.

| suntserios a răspuns (pentru Korkodeln):

Nu e deloc asa. Poti lua chiar si credit imobiliar pe baza de dividente.

| Korkodeln a răspuns (pentru suntserios):

Este asa, creditul imobiliar e cu ipoteca, deci banca are asigurari, incerca sa iei un credit de nevoi personale sau un leasing cu minimul pe cartea de munca si dividente si sa ne zici cum a fost.