| TheNightWolf a întrebat:

As vrea sa achizitionez o trotineta electrica Joyor Venom care prinde pe la 35km/h. As vrea sa stiu daca as avea probleme cu politia sau cu legea daca merg cu ea. Tin sa mentionez ca nu am 16 ani nici un permis si nu o sa o conduc pe strada... O conduc doar prin parc prin oras nu intru cu ea pe strada si merg tot timpul cu prima treapta! Va rog sa raspunda doar cei care stiu in acest domeniu! Va rog frumos ajutati-ma am mai pus intrebarea asta pe alt cont si nu mai merge sa ma conectez la el

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legea nu specifica daca este vorba doar de "moped", dar specifica vehicule cu motoare sub 50 cmc sau echivalente.
Deci da, poti avea probleme, dar maiales parintii tai (daca esti sub 16 ani), care raspund pebtru faptele tale.
Iti recomand sa-ti cumperi doar o trotineta normala sau bicicleta fara motor, pana ce implinesti macar 16 ani si iei primul carnet (pentru motoare cu capacitate mica).

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu ai voie sa sofezi nimic, fara permis, ca ajungi sa ti se intocmeasca dosar penal sau mai rau, daca ajungi la tribunal.
Copii sub 16 ani, nu au voie sa sofeze nimic. iar peste 16 ani, numai daca ai permis de sofer pentru categoria respectiva.
Nu ai voie sa iesi nici in parc si nici pe strada, ca esti pe drumuri si locuri publice si asta se pedepseste legal.
Poti sa te joci cu ea in curet sau in casa, doar.

| Illuminati2016 a răspuns:

Daca o conduci pana in 25 nu ar trebui sa ai probleme

| TheNightWolf explică:

Dar am voie cu trotineta de 25km? Sau cu skate de 40 deoarece nu prea cred ca skate ul e moped