| Lester23 a întrebat:

Salut. As vrea sa imi iau un ford ca pentru inceput (2001), stiu ca sunt urate cu spume dar il vreau pentru oras/naveta. E stricacioasa? consuma enorm? cate pareri de la cei care au avut

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu am în curte doua. Unul 1.6 benzina scurt în 4 usi și 1.8 dizal in doua usi și nu mi se par de loc urate, le-am făcut eu și partenerul meu sport din pasiune și suntem mândrii de ele. Dupa ce am pus anumit elemente pe ele chiar arata super ok.

Dacă vrei sa nu investești chestii scumpe în ea dacă se strica, poti opta pentru benzina.1.6 ca in afara faptului ca la N km ca majoritatea benzinarelor din perioada aia consuma ulei, nu prea are ce sa se strice la ea.Nu are pomapa de combustibil ce sa cedeze,bujiile le poți lua din peco sa le schimbi în parcare,distribuția e pe curea și la vedere noi le schimbam acasă la ambele (bine,noi ne ocupam și cu mecanica cei drept). Acuma chestiile uzuale,cum e schimbul de ulei cu filtre,frânele etc lucuri ce pentru siguranță ta trebuie schimbate la timp.
Ce-a pe motorina e mai sprintena, are mai multa vlaga dar are și pompa de motorina, si turbo ce dacă se strica costa mult (și la noi s-au stricat).
Dar părerea mea e ca ambele sunt destul de rezistente chiar dacă sunt bătrâne (dacă le iei intr-o stare buna, ca dacă le iei deja vai mama lor, clar nu mai ai ce sa le faci), sunt economice și bune pentru a te învârti de ici colo.

| Lester23 explică (pentru Freya1):

Ma gandisem la benzinara, fiind mecanism simplu si usor de reparat/modificat. O sa tin cont de aceasta parere.

| Freya1 a răspuns (pentru Lester23):

Ti-am zis, dezavantajul e ca nu e neapărat asa rapida având în vedere varsta și ca e aspirata natural și consuma ulei la N km, în funcție de mașina.Dar da, e mai simpla ca mecanism.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 22 de ani vechime este deja ultra-veche si foarte uzata, deci bagi bani in ea cu nemiluita si consuma foarte mult petrol.
Mai bine cumperi una mai noua de banii aia (sub 10 ani), dar autohtona, care nu se strica atat de repede, iar daca se strica nu te costa piesele cat toata masina, asa cum te-ar costa un ford.

| Lester23 explică (pentru Violleta2022):

Clar o sa imi iau cu 3000 lei una noua.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lester23):

Nu ai citit ce am scris, asa-i?
Am spus "mai noua" decat o vechitura de 21 de ani si in paranteza am pus una sub 10 ani, autohtona (adica o dacie sau o skoda care sunt inca ieftine si piesele foarte ieftine).

Apropo, cu 3000 de lei poti sa-ti iei doar o roaba!

| sierra1 a răspuns:

"imi iau un ford ...consuma enorm?"

depinde de model, consumul de combustibil urban poate ajunge lejer la 15-20l/sută

| JonyMacadony a răspuns (pentru sierra1):

La Ford Mustang

| sierra1 a răspuns (pentru JonyMacadony):

Corect!

| mihai69 a răspuns:

Tocmai am dat o Fiesta Ghia diesel. Consum mic, sprintenă, excelentă și de oraș, și de drum lung. A trebuit să schimb la ea ambreiajul și setul de furtune de presiune spre injectoare (sunt din plastic și îmbătrâniseră). Ambreiajul s-a uzat prematur din cauză că a curs motorină pe el. În fine, ideea e că nu m-au uscat de tot reparațiile, iar mașina încă mai merge și nu are alte probleme.

| 120bulevard a răspuns:

Violetta a prins din nou wi-fi si acum isi face damblaua, unde Dumnezeu gasesti tu masina noua cu 1300 euro femeie draga?

Fa un sacrificiu putin mai mare de cateva sute si ia un Passat b5.5 1.9 tdi, e de 10 ori mai bun, si la piese si la consum, e un magar de drum lung si nu prea te lasa cu una cu doua.

| Lester23 explică (pentru 120bulevard):

Ok, o sa tin cont de sfat

| dolceromania a răspuns:

Ia-ți un polo tot din același an, mult mai frumos, consum mai bun.

| Surubelnita568 a răspuns:

Daca e din 2001 te poti astepta la orice. Oricum insa, mai bine iti iei pe benzina, pentru ca un diesel de 22 de ani are minim 300.000 de km (rulaj real) si puntea fata mai uzata (motorul diesel e mai greu decat motorul pe benzina). Nu te gandi la consum, pentru ca ce castigi din consum vei da pe reparatii...
Am avut Ford, VW, Audi SH (pana sa ajung la nivelul de a-mi permite o masina noua)... si personal Ford-urile mi s-au parut robuste din punct de vedere mecanic. Nu consuma atat de mult comparativ cu alte marci, sunt mai placute la condus (frane, directie...), dar materialele interioare sunt mai ieftine decat la alte masini (deci mai multi "greierasi").
Nu sunt prea stricacioase, mecanicii sunt obisnuiti cu ele, piese se gasesc... in concluzie nu e o alegere proasta daca n-ai pretentii.
Insa in SH totul se reduce la ce masina gasesti si cum a fost intretinuta. Cauta un prieten care se pricepe ca sa evaluati masina inainte s-o cumperi, sa fie macar doua perechi de ochi.